DEPAN A FELICIE

 
....jsou naši 2 psi plemene TIBETSKÁ DOGA....
Před pořízením Depánka jsem velmi dlouho a důkladně bádala, jakého psa nejlépe pořídit k domu na hlídání a zárověň takového, abych se nemusela bát pustit děti samotné na zahradu. Úkol se to zdál takřka nemožný, ale rozhodla jsem se pro Tibetskou dogu. A skutečně se potvrdilo, že je to pes s výrazným cítěním pro ochranu rodiny a všech jejích členů a zároveň neskonale trpělivý a MILUJÍCÍ "své" děti. U tohoto plemene je charakteristické, že "má svou hlavu", rozhodně není hloupý, ale je potřeba pochopit, že toto plemeno musí zvážit a řádně promyslet, v jakou dobu je záhodno poslechnout, neznamená to ale, že je neposlušný, rozhodně umí... a rád..poslechne vždy (základní povely), jenom nemůžete čekat bleskurychlou reakci. Není to pes vhodný k výcviku, právě pro tuto vlastnost, nebude plnit povely jen proto, aby to někomu "dělalo radost.".např. aportování atp.). Je to důstojný, klidný a vyrovnaný pes. Lidi, s kterými se seznámí, toleruje.
Nejedná-li se ovšem o "rodinný okruh", člověk se musí mít na pozoru, nenechat s tímto "nedomácím" člověkem například své děti osamotě,je-li tam i Tibetská doga, nenechat tohoto "tolerovaného" člověka samotného v domě či na zahradě atp..... Tibetská doga si v takových případech bere za svou "povinnost" "své" děti a domov chránit, ledacos si v těchto případech může vyložit špatně. Při příchodu nového člověka je nutné vždy věnovat chvíli po příchodu tomu, abychom dali najevo, že dotyčný je přítelem a pes měl šanci to pochopit, pouhá přítomnost majitele po příchodu cizího člověka nestačí. 
Byla-li bych znovu postavena před stejný úkol...tedy vybrat vhodného psa do naší rodiny....neměnila bych:)
 
 

DEPAN GIRY DHARMAPALA

NAROZEN LEDEN 2012, PATŘÍ K NEPŘÍLIŠ ČASTO VÍDANÉ LINII PLEMENE TBETSKÁ DOGA
NARODIL SE V CHS DHARMAPALA, CO JSME HO PŘIVEZLY DOMŮ..ABSOLUTNĚ S NÁMI NEMLUVIL, JAKO BYCHOM BYLI "VZDUCH":)
JAKOŽTO PES MÁ OSTŘEJŠÍ VYSTUPOVÁNÍ, CIZÍ "PŘÁTELE" S ÚSPĚCHEM IGNORUJE, JE VÍCE SVŮJ, K TOMU, ABY SE KLOUDNĚ NABAŠTIL POTŘEBUJE MOTIVACI:), KTEROU MU JE NYNÍ FELICIE, ZROVNA TAK SNADNO SE "MOTIVUJE" I K TOMU, ABY NEŽRAL...
U DEPANA MÁME JISTOTU, UŽ OD ŠTĚNDA..JAK UVAŽUJE,TAK JEDNÁ (CO NA SRDCI..TO NA "JAZYKU"), POSLECHNE VE CHVÍLI, KDY UZNÁ ZA VHODNÉ, DŘÍVE..ČI POZDĚJI,ALE VÍ, ŽE POSLECHNOUT MUSÍ, NIKDY SE NEURAZÍ, NAŠE PŘÍPADNÉ HŘÍCHY NÁM BEZ MRKNUTÍ OKA ODPOUŠTÍ, JE 100% VĚRNÝ, TRPĚLIVÝ, OSTRAŽITÝ A JEDNOZNAČNĚ NEÚPLATNÝ, NAŠE DĚTI JSOU PRO NĚHO POKLADEM, STEJNĚ JAKO JE ON PRO NÁS
 
 

FELICIE NOS       MIU

JE KLASIČTĚJŠÍ PŘEDSTAVITELKOU TIBETSKÉ DOGY ..NEŽ DEPÁNEK (BARVA JIŽ TAK ROZŠÍŘENA NENÍ:)), NARODILA SE V LEDNU 2014 V CHS NOS MIU, HNED CO JSME NASEDLI DO AUTA, HROZNĚ SE NA NÁS UPNULA, NAROZDÍL OD DEPANA..., ZÁROVEŇ VEŠKERÉ "NAŠE HŘÍCHY" VELMI TĚŽKO ODPOUŠTĚLA..A ODPOUŠTÍ DODNES, ZATO KDYŽ JE ŠŤASTNÁ, DOSLOVA TO Z NÍ ČIŠÍ:)
MOHU ŘÍCI,ŽE JSEM SI S LILY "UŽILA" VÍCE,NEŽ S DEPANEM..JAKO SE ŠTĚNDEM. LILY JE KLASICKÁ ŽENSKÁ, JE TO PODŠÍVKA,VELMI SNADNO SE URAZÍ A V NESTŘEŽENÉM OKAMŽIKU SE DOKÁŽE BÁJEČNĚ "POMSTÍT". JE VÍCE KONTAKTNÍ,NEŽ DEPAN,TÍHNE I K "CIZÍM" PŘÁTELŮM, VELMI DŮRAZNĚ DÁ NAJEVO VDĚČNOST,RADOST, LIBOST I NELIBOST (TO UMÍ S DOSTATKEM POTUTELNOSTI). MÁ SAMOZŘEJMĚ TAKÉ SVOU HLAVU,ALE PŘI POVELU (TRVÁME POUZA NA ZÁKLADNÍCH POVELECH..PŘIVOLÁNÍ, NESMÍŠ, SEDNI, ČEKEJ..) JE "SVIŽNĚJŠÍ" NEŽ DEPAN. DLOUHO DOBU S NÍ ALE BYL VELIKÝ PROBLÉM V TOM, ŽE SI U NÍ ČLOVĚK NEMOHL BÝT JISTÝ TÍM, CO JI NAPADNE. DOKÁŽE OPROTI DEPANOVI NEVÍDANÉ.. POSLECHNOUT SICE TÉMĚŘ HNED ALE JEN "NAOKO" (VŽDY KDYŽ JEŠTĚ NEODEZNĚL POCIT "KŘIVDY", KTERÉ JMSE SE NA NÍ DLE JEJÍHO MÍNĚNÍ DOPUSTILI)....., MÁM DOJEM,ŽE RESPEKT A NAŠE "NEPOCHOPITELNÉ" POŽADAVKY, ŘEŠILA ADEKVÁTNĚ KE SVÝM POCITŮM, ČÍM MÁ "PRAVIDLA" ZABĚHLEJŠÍ, TÍM JSOU PRO NI STÁLE LÉPE "SNESITELNÁ", DOVOLÍM SI ŘÍCI, ŽE DNES JIŽ TÉMĚŘ NORMÁLNÍ:), MÁ VELMI MÍRNOU POVAHU
VÝRAZNÁ PALIČATOST ASI BYLA SOUČÁSTÍ "SEZNAMOVÁNÍ A HLEDÁNÍ SPRÁVNÉ CESTY K SOBĚ", BYLO TO VELMI NÁROČNÉ, ALE ZDÁ SE,ŽE TĚŽKÉ OBDOBÍ MÁME ZA SEBOU, I KDYŽ JE TO JEŠTĚ STÁLE ŠTĚNĚ,JE SKUTEČNĚ POSLUŠNÁ A VŘELÁ:) , ALE VÍME, ŽE POKUD SE JÍ NĚČÍM DOTKNEME, MUSÍME POČÍTAT SE VŠÍM . BAŠTA JÍ PROBLÉM NEDĚLÁ, NA AKTUÁLNÍCH FOTOGRAFIÍCH PATRNO I V POROVNÁNÍ S DEPANEM..POMINEME-LI ODLIŠNOU TĚLESNOU KONSTITUCI, NA DEPÁNKOVI JE VIDĚT,ŽE VÁHOVĚ NEPŘEKYPUJE,ZATO FELINKA JE JAKOU SOUDEK:) MÁME JI MOC RÁDI:)
 
 
S ODSTUPEM ČASU, KDY NÁM LILINKA DOSPĚLA, MOHU KONSTATOVAT,ŽE ANI S JEDNÍM NAŠÍM PSEM NENÍ ŽÁDNÝ PROBLÉM, JSOU OBA VELMI KLIDNÍ A VYROVNANÍ, DEPAN JE DOMINANTNÍ,  JE STÁLE "PŘEDNÍM" DOMÁCÍM HLÍDAČEM A STRÁŽCEM "SVÉ FENY", OBA NAŠI PSI CHODÍ MIMO VESNICI ZÁSADNĚ BEZ VODÍTKA, NA POVAHU TD REAGUJÍ MYSLÍM VELMI DOBŘE, ZBYTEČNĚ NEŠTĚKAJÍ, PŘI PROCHÁZCE PO VESNICI SE ANI JEDEN Z NICH NENECHÁ VYVÉST Z MÍRY, NA DEPANOVI JE POUZE ZNÁT, ŽE SI NÁS HLÍDÁ I MIMO DOMOV, VÍME VELMI DOBŘE, CO OD NICH MŮŽEME OČEKÁVAT, JSOU OBA DOBŘE ČITELNÍ A NAŠE SOUŽITÍ JE ZCELA BEZPROBLÉMOVÉ. NAŠI PSI NEMAJÍ ANI NEVYHLEDÁVAJÍ BOUDU (TD NEMAJÍ RÁDY STÍSNĚNÉ PROSTORY), MAJÍ MOŽNOST SE V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNĚ POČASÍ SCHOVAT DOMŮ, NEJRADĚJI JSOU ALE VOLNĚ VENKU, NAŠE ZAHRADA NENÍ NIJAK VELIKÁ, PRO JEJICH POCIT VOLNOSTI ALE BOHATĚ STAČÍ, CO SE POHYBOVÉ AKTIVITY TÝČE, TD NENÍ ÚBEC NÁROČNÝ PES. NA PROCHÁZKY ALE SAMOZŘEJMĚ CHODÍME DENNĚ A VŽDY JSOU Z TOHO NADŠENÍ, JDE ALE ZEJMÉNA O ČAS STRÁVENÝ SPOLEČNĚ, NEŽ-LI O POTŘEBU"SE VYBÍT"...
PŘES TEPLÉ OBDOBÍ SE NÁM PO ZAHRADĚ PROHÁNÍ KRÁLÍCI, ANI JEDEN Z NAŠICH PSŮ JIM NEUBLÍŽÍ..DEPAN DOKONCE "ODCHÁZÍ", CÍTÍ-LI ZE STRANY JINÉHO ZVÍŘETE NEJISTOTU NEBO STRACH. LILY JEVÍ VĚTŠÍ ZÁJEM, U NÍ SI DÁVÁME VĚTŠÍ POZOR, PROTOŽE VÍME, ŽE JE MOŽNÉ V PŘÍPADĚ, ŽE BY SE CÍTILA NĚJAKÝM ZPŮSPBEM "DOTČENA" ČI UKŘIVDĚNA, MŮŽE SVOU "ZLOBU" APLIKOVAT NA DALŠÍ ZVÍŘATA, KTERÝM VĚNUJEME POZORNOST. JINAK JE I K NIM ZCELA NEUBLIŽNÁ, JE NA NĚ SPÍŠE..ZVĚDAVÁ A PROJEVUJE "PEČOVATELSKÉ SKLONY". K NAŠIM DĚTEM JSOU OBA PSY NAPROSTO MILUJÍCÍ, BEZ JAKÉHOKOLIV NÁZNAKU NEJISTOTY..A TO ZA VŠECH OKOLNOSTÍ. (I KDYŽ SAMOZŘEJMĚ VÍME..ŽE ČLOVĚK BY SE MĚL U PSA MÍT NA POZORU VŽDY... NICMÉNĚ...TO I KDYŽ JEDEME S DÍTĚTEM AUTEM ČI JDEME POCHODNÍKU..... ZÁLEŽÍ NA ÚHLU POHLEDU....).  PŘI PŘÍCHODU ZNÁMÉHO ČLOVĚKA OBA PSI PŘEKYPUJÍ NEPŘEDSTÍRANOU RADOSTÍ. OBA HLÍDAJÍ, PES JE OSTŘEJŠÍ POVAHY, FENKA TOLERANTNĚJŠÍ.
 
 
DÍKY FELICII JSEM MĚLA TU ČEST POZNAT PANÍ JOLANTU JANULÍKOVOU, OD KTERÉ LILY MÁME, JE JEDINEČNÝM DŮKAZEN TOHO,ŽE CHOVATELSTVÍ LZE PROVOZOVAT VÝHRADNĚ S LÁSKOU, BEZ VIDINY OSOBNÍHO PROSPĚCHU, S POCTIVOSTÍ, DŮSLEDNOSTÍ A OTEVŘENÝM SRDCEM. PANÍ JOLANTA JE ČLOVĚKEM NA SVÉM MÍSTĚ, JEJÍ PSi JSOU DOVOLÍM SI ŘÍCI.. JEJÍ RODINOU, ZÁROVEŇ MÁ VŠE POD KONTROLOU, PEJSKY KRÁSNĚ OPEČOVANÉ A V ČISTOTĚ.... (BOHUŽEL MÉ ZKUŠENOSTI SE "ZAPÁLENÝMI" CHOVATELI..BYLY DOPOSUD PONĚKUD ODLIŠNÉ), PANÍ JOLANTA JE PŘÍKLADNÝM ČLOVĚKEM A PŘÍKLADNÝM CHOVATELEM.
MOC JÍ..NEJEN ZA FELICII DĚKUJI 
 
 
 
 
 
 

Fotogalerie: DEPAN A FELICIE