Příchod do nového domova:

Mimča se odstavují nejméně na 6. týdnu věku , nejvhodnější doba k odchodu do nového domova je právě po odstavu, důležitý aspekt je právě ADAPTACE!!!

6 týdnů: málopočetné vrhy, výrazně zdatní jedinci
6-7 týdnů: průměrně zdatná miminka, která dobře prospívají 
7-8 týdnů: miminka z vícepočetných vrhů,. případně saténová miminka ze smíšeného vrhu (saténci jsou vždy drobnější)
8 a více týdnů: miminka, která se narodila slabá, či výrazně menší, která sice již v tomto věku dobře prospívají, ale v porovnání se sourozenci jsou pozadu (taková mimi otevírají později očička, začínají později sama baštit, celkově je jejich vývoj posunutý)..bývají to často saténci  a satén-rexi, u kterých je pomalejší vývoj normální, zejména s ohledem na pohlaví, velikost vrhu, zdatnost sourozenců. Těmto miminkům je nutné poskytnout dostatek času stráveného se svou matkou a nic neuspěchat..potom mohou vést plnohodnotný život a být využiti i v dalším chovu zcela bez problému.

Po příchodu do nového domova nechte mimi rozkoukat, nenechávejte jej zbytečně samotné, hlaďte ho, mluvte na něj, nedělejte nic, co by mu bylo nepříjemné, nevyndávejte je zbytečně z klece, nechte mu třeba otevřeno, aby si v případě zájmu vylezlo samo. Králíčci neradi "létají" berete-li je do rukou, dbejte na oporu pod zadníma nohama, ušák se jinak může bránit v domnění, že jej kdosi "ulovil"...., to samozřejmě platí právě u miminek, postupem času, kdy ušáček pozná, že mu nic nehrozí, nechá se sebou manipulovat lépe. Zpočátku mimi nenechávejte dlouho navolno, jednak na Vás není ještě zvyklé, může ve Vás vidět lovce, když si navykne na volný prostor, druhak mimi musí pravidelně vykonávat potřebu, což chcete, aby dělalo v kleci..proto jej po 10 mimnutách dejte do klece a nechte ho v klidu potřebu vykonat. NIKDY nenechávejte králíčka na gauči či posteli, mají rádi nasákavé plochy, mohou se tam vyčůrat, vykonávání jakékoliv potřeby mu venku netolerujte, ihned jak něco zaznamenáte..ihned ušáka dejte do klece. Záchodek umístěte tam, kde vypozorujete, že chodí potřebu vykonávat, zpočátku může být problém..než se mimi zadaptuje, králíci jsou teritoriální zvířata, proto v novém prostředí mohou "rozsévat" bobečky jak je napadne, jsou-li malincí..hraje v tom roli samozřejmě i strach z neznámého prostředí. Buďte v tomto směru trpěliví a důslední!! 

klec:

80 a více cm, komfortu se meze nekladou, v případě, že ušáčka budete často nechávat volně, postačí  klec menší. Může být samozřejmě chován i venku na zahradě (nejlépe dřevěné klece s pevnou střechou a z části celou ohraničenou). Stelivo hobliny či kočičí stelivo (nejlépe umístit nasákavý materiál jen do záchodku, který umístíte do rohu, případně jej přendáte tam,kde se ušák naučí dělat potřebu ..učí se to SAMI....Vy tomu pomůžete jen vhodnou výplní a umístěním),koberec.. Králíčci mají i u nás záchodky, nečekejte ale, že bude na záchodek hned chodit i po příchodu do nového domova, naopak, bude bobkovat všude a seznamovat se s novým prostředím..dejte mu hobliny či pelety do celé klece, časem se usadí a začne používat jeden roh, tam mu dejte záchodek a budete-li mít štěstí na opravdu čistotného ušáka, lze používat i koberec na dno klece a podestýlku jen do záchodku..k užívání záchodku ho nedonutíte, můžete mu jen pomoci vytvořit vhodné podmínky k tomu, aby ušák měl v kleci čisto a Vy ušetřenou práci, při vypuštění ven mu netolerujte bobečky, ihned, jak udělá bobek..hned ho dejte zpět do klece, králíčkovi nelze něco vysvětlit, lze pouze jednat podle tzv vzorců chování, toto zařizuje příroda, Vy jste tu od toho, abyste mu vytvořily vhodné podmínky(záchodek až po vypozorování vhodného místa) a usměrnily jeho chování jednoduchými vzorci, které u nás dodržuji a Vy byste v tom měly pokračovat tj. netolerovat bobkování mimo klec, kousání (nezaměnit s okusováním...či olizováním..čímž dává najevo náklonnost či seznamování se s okolím)..., že se chovatel "výchově" věnuje již před odběrem, neznamená, že nebudete muset začít mnohdy od začátku...výchova u chovatele má vést k eliminaci  Vašeho úsilí, každý králíček se v novém prostředí bude chovat "přírodně", ale měl by si díky předchozí výchově ve svém původním domově rychleji navyknout....

strava: viz. sekce péče

 

prevence:

První očkování proti moru a myxomatoze se provádí po 10.-12. týdnu věku králíčka, tedy již v novém domově. Osobně očkuji na jaře, a to i mláďata narozena v létě, protože adekvátního věku k 1. vakcinaci dosahnou na podzim. Vakcinaci provádím  ve svém chovu hromadně, každý nový majitel si své vakcinační schema může nastavit podle potřeby, králíčka nechat naočkovat po 10. týdnu věku a potom každý rok na jaře atp..

Králíčci se očkují proti moru a myxomatoze 1-2x za rok. Nemoc je přenosná hmyzem, proto doporučuji očkovat začátkem jara, aby vakcinace překlenula teplé měsíce. V případě, že nechcete nic ponechat náhodě, nechte ušáka očkovat 2x ročně, asi jediný důvod k tomuto kroku je ten, že složky vakcinace na myxomatozu působí půl roku (možné po půl roce přeočkovat jen myxomatozu do ušního boltce), složka na mor je "aktivní" rok. Důležitá je prevence kokcidiozy, nic nezkazíte, přidáte-li ušákovi 2-3 dny v měsíci do vody ocet či ACIDOMID, okyselí se mu a upraví střevní mikroflora. Důležité je ale 2x ročně přeléčit na kokcidie přípravkem ESB3, Sulfamidin, Sulfacox...atd... (k dostání pouze na veterině, možná Vám veterinář doporučí jiný přípravek), všechna miminka od nás odchází čerstvě přeléčena (kvůli možnosti spuštění kokcidiozy stresem), proto ušáka musíte znovu přeléčit až za půl roku (instrukce na veterině či přímo na obalu léčiva).V případě průjmu, nechutenství,ostrého hřbetu.. opět použijte ESB3, ihned!!! Dále je potřeba čas od času ostříhat drápky, prodávají se na to speciální kleštičky, pokud si na to sami netroufáte, třeba je prvně nechte ostříhat u veterináře, příště to již jistě zvládnete..důležité je dbát na to, abyste ušáčkovi nezpůsobili zranění, stačí ostříhnout jen koneček drápku.(v závislosti na tom, jak často je budete stříhat). KRÁLÍKA NEMYJEME, NENAMÁČÍME!!!!! králík si hygienu obstará sám!!!! Mají několik vrstev srsti, šampónováním ho neumyjete lépe, než se umyje sám a způsobíte mu tím potíže s plísní či prochladnutím!!!!!

puberta:

Každý ušák prochází od 3-4 měsíce věku pubertou. Nemusíte ji na něm ani poznat, či právě naopak. Ušák může přestat být přítulný jako dosud, může se projevovat teritoriálně. Pokud jste trpěliví, zpravidla se podaří toto období překlenout, někdy to ale opravdu není možné (jsou takové případy) a je dobré přistoupit ke kastraci (zejména u samečků, kteří ve vyhraněných situacích mohou být výrazněji teritoriální )..ale zrovna tak se může stát, že projde výraznější pubertou i samička. V každém případě, pokud se chcete vyhnout případným "problémům" je dobré přistoupit ke kastraci (eventuelně při výrazných potížích v průběhu puberty...což není časté, ale stát se to může). Kastrovaný králík může nabrat na váze (nic dramatického a  lze to ovlivnit stravou). Zpravidla se ale pubertu zvládne překlenout relativně v klidu. V krajním případě, kdy se stane, že králík projev puberty přežene a zaútočí, vemte jej decentně za kůži za krkem a přitiskněte jej k zemi, dáte mu najevo svou nadřazenost, nadále však k němu buďte přívětiví..!! Žádný chovatel vám nezaručí, že Váš ušák bude v dospělosti klidný a mírumilovný tvor, je to taktéž individuální záležitost, z druhé strany záleží na důslednosti majitele a jeho výchově...., králík reaguje i na tón hlasu, čím více mu budete tolerovat, tím se jeho chování může horšit, nenechte si od ušáka nic líbit, králík je teritoriální zvíře..když cítí potřebu být dominantní a Vy mu to budete tolerovat, potom s ním nebude snadné soužití.... Většinou ale důraznějších výchovných metod není třeba, zejména NHD beránci jsou velcí mazlové a spíše povaleči:)

více ušáků pohromadě:

kastovaní jedinci: zpravdila lze chovat spolu bez potíží

samec: lze na mazlíka chovat raději jen jednoho v bytě, venku více, ale nikdy ne v jedné kleci

samice: lze chovat s kastrovaným jedincem, eventuelně s další samicí (individuální záležitost)

SEZNAMOVÁNÍ ZVÍŘAT MUSÍ VŽDY PROBÍHAT NA NEUTRÁLNÍ PŮDĚ!!!

cestování, venkovní výběh, vodění:

prakticky všemi dostupnými prostředky, výhradně v pevné přepravce!! k dispozici seno a vodu v závislosti na délce trasy. Ušáčkovi můžete dopřát volný pobyt venku k tomu uzpůsobených ohrádkách(dostatečně vysoké ohrazení), králíci se mohou podhrabat, proto doporučuji dlouhodobější pobyt pod dohledem, případě pobyt krátkodobější, dbejte na bezpečnost (psi.....kočky...), zajistit STÍN ve slunných dnech!!!..králíčci se nepotí a v případě, že se ušák dehydruje..nepije!!! proto v pokud k tomu z nějakého důvodu dojde..králíčka musíme napojit stříkačkou!!! Při pobytu venku opět seno+vodu!!   Králíčka lze "vodit " na vodítku, vodítko však neslouží k tahání králíka, ale k tomu, by králík neutekl, následovat musíte Vy jeho, on Vás následovat nebude, ušáčka lze naučit i skákat přes překážky, ale opět to dělá jen proto, že ho to baví, nenechá se k tomu přinutit, při skákání vždy následujte králíčka (ve vedlejší stopě) nepředcházejte jej, zastavil by se, vybízet ho můžete pouze hlasově..povzbuzovat....

 

Buďte svému ušákovi dobrým kamarádem, pečovatelem a také důsledným vychovatelem