NHD, HOLANDSKO

 Toto plemeno v Čechách není dostupné, jde o Holandské zakrslé lopy, kteří mají v každém uchu tetování a jsou chováni pod záštitou klubu NHD v Holandsku. V Čechách jsou chováni ZB (zakrslí berani), podíl na vzniku ZB má i NHD
Odkaz na klub chovatelů NHD beránků v Holandsku, zemi původu zde: 

www.nederlandsehangoordwergenclub.nl/

 

Plemeno NHD vzniklo před více než 40 lety. Zkratka NHD doslovně znamená : N: Neederland (země původu) , H: Hangoor (lop...lopink...obrat.."uši vysící směrem dolů"), D: Dwerg (trpaslík). Plemeno vzniklo křížením francouzského berana a holandského králíka zakrslého krátkouchého. Obě tato plemena vynikají svou mírnou povahou. Hlavním podílníkem na vytvoření tohoto plemene byl chovatel Adr. De Cock, který se jejich šlechtění věnoval celých 12 let, než-li na výstavě předvedl první "povedená" zvířata. Zkušení chovatelé a posuzovatelé jeho snažení dlouho považovaly za utopii, protože první pokusy ztroskotaly právě na uších, které při zpětném křížení prvních mláďat opět s francouzskými berany  nevisely dolů, jak původně očekával.

První NHD byly představeni Anglii v roce 1968 a oficiálního uznání se jim zde dostalo v roce 1976 (podílí se na vzniku anglického mini-lopa), v roce 1969 byly první NHD dovezeni do USA, kde jsou jako domácí pet zvířátka velmi oblíbeni dodnes. Je mnoho chovatelů, kteří se snaží nahradit pravého NHD, jiným zakrslým "beranem", ale není zde dosaženo typického exterieru  a povahových vlastností.

Hmotnost: 1250-1700g (až 1800g tolerováno), ideálně 1450-1650g

Exterier: NHD by měl vypadat jako francouzský lop (česky francouzský "beran") v miniatuře...tedy malý, ale robustní. Tělo je malé, podsadité, "bez krku" (krátký a energický), hrudník musí být široký. Horní linie vede od krku v mírném oblouku, nesmí mít ostré úhly. Nohy jsou silné a krátké. Hlava musí být velmi dobře vyvinutá, široká mezi očima, se silně vyvinutými tvářemi a s ostře ohnutou nosní kostí. Ucho je krátké (21cm-26cm..měří se včetně šíře lebky..od kořene ucha), pevné a na konci hezky zaoblené, viset musí pěkně podél hlavy. Mezi ušima musí být patrné dobře vyvinuté "korunky". 

Srst je hustá, hladká, dobře přilehlá, stejnoměrná, měkká a lesklá, ...podsada hodně hustá.

 
 

Povaha: velmi klidná, flegmatická, přátelská, NHD jsou podle nás ... jednoznačně nejlepšími králičími společníky:)

 

NHD jsou velmi oblíbeni  v Anglii a USA, v Německu se často setkáme s prokříženou formou....převážně se saténovou srstí, rex srstí, s dalšími nepovolenými znaky..jako je třeba bílouchost...v každém případě při opravdu pečlivém výběru chovných králíčků, kteří si nesou nejtypičtější znak pro NHD..což je zavalitá stavba těla, kratší uši, můžeme se i zde.. dočkat exterierově velmi pěkných a také  atraktivně zbarvených  králíčků:)