Až si prcka dovezete domů, dopřejte mu klid a čas k seznámení se s novým prostředím.Pár dní mu dávejte krmení na které je zvyklý z původního domova (krmíme granulemi Deukanin a GK), pokud možno jej mějte zpočátku výhradně doma.V každém případě seno a vodu nepřetržitě k dispozici. Bez obav můžete přidávat ovesné vločky (prospěšné zejména pro mladé králíčky). Přibližně kolem třetího měsíce věku můžete přidávat čerstvou KOŘENOVOU zeleninu a jablíčko (opravdu ale s mírou a postupně!!!!)..vždy sledujte reakce trávení, při průjmu okamžitě odeberte.Nebuďte přehnaně úzkostliví, dopřejte mu pestrou stravu..ale s uvážením(postupně a svou pozornost směřujte k trávení), lehce by se mohlo stát, že v dobré víře hlídaný, ale už přecitlivělý organizmus ušáka se setká s něčím, na co zareaguje přehnaně a následky mohou být fatální. Králíčkovi mimo základ lze dopřát toto: jabloňové větvičky včetně listů, mladé smrkové a borové větvičky, různé druhy bylin, tvrdý chleba (něktěří chovatelé jsou proti, ale dle mého názoru lepší kousek chleba, který alespoň přispěje k důležitému obrušování řezáků, než-li barvené směsky ze zverimexu, které často králíčka odnaučí chuti na SENO, které je pro něho životně důležité.

Pokud zaznamenáte méně pevné bobky (krátkodobě),nepanikařte,je to normální, běžná reakce na něco nového, případně známého,ale v nepřiměřeném množství. V případě průjmu, nechutenství..neváhejte a podejte SULFAMIDIN (lék proti kokcidioze..jsou i další dostupné na veterině) Průjem může velmi rychle vzniknout i na základě stresové situace, změny krmení atp., ihned nastolte sennou dietu, můžete podat probipotika (pro rabbit, bio-lapis atp...). Jakmile se konzistence do druhého dne nespraví, ihned reagujte jako při podezření na kokcidiozu.

Dopřejte mazlíkovi dostatek volného pohybu, jak v bytě, tak venku ( na hlídané a dobře ohraničené pastvě ..zjara raději krátkodobý pobyt (přechod na zelené), v dalších teplých měsících zde může ušák pobývat i celý den,ale seno je dobré k dispozici stále)

Očkujte proti moru a myxomatoze kombinovanou vakcinou v předjaří(nejdříve v desátém týdnu věku..u mláďat samozřejmě očkujeme kdykoliv..po dosažení tohoto věku)), myxomatozu můžete očkovat ještě na podzim, obojí je přenosné bodavým hmyzem . Je možné proti každé nemoci očkovat zvlášť.Pravidelně a celoročně je možné přidávat přípravek ACIDOMID do pití (prevence vnitřních  onemocnění a kokcidiozy)..uzávěrové víčko ACIDOMIDU/litr vody...cca 2-3 dny v měsíci. Lze použít i obyčejný ocet.

!!!!! doporučuji mít doma balíček antikokcidika (k dostání na veterině), dále probiotika a prebiotika BIO-LAPIS (k dostání ve zverimexu)... toto probiotikum je první a velmi účinnou pomocí při zažívacích potížích (spojeno se stresem, oslabením organizmu...)

Vyměňujte znečištěnou podestýlku každý,každý druhý či max.třetí den. Později se králíček sám naučí používat 1 z rohů jako záchod, tak mu jej tam umístěte. Čas od času vymyjte vanu klece horkou vodou a dezinfekcí. Stelte slámou,hoblinami,kočičí podestýlkou nebo na dno klece položte koberec (pro čistotnější jedince.)). Dobré pod hobliny dát čistý list novin..sice prosákne, ale ušetříte si práci s "nesundatelnými" bobky ze dna klece, pokud zaregistrujete, že se noviny staly ušákovou pochoutkou, od tohoto ihned upusťte.

PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE KRÁLÍČKOVI CHRUP , SPRÁVNÉ POSTAVENÍ ŘEZÁKŮ VIZ. FOTO.

PŘESTANE-LI KRÁLÍČEK PŘIJÍMAT SENO, IHNED CHRUP ZKONTROLUJTE, JSOU-LI ŘEZÁKY V POŘÁDKU, IHNED NASTOLTE SENNOU DIETU, POKUD KRÁLÍČEK ANI TAK SENO NEPŘIJME, NAVŠTIVTE VETERINÁŘE, MŮŽE JÍT O PROBLÉM SE STOLIČKAMI (MŮŽOU SE VYTVOŘIT I VNĚ ČELISTI ABSCESY, KTERÉ JSOU DŮSLEDKEM ZARŮSTÁNÍ STOLIČEK)
 
MINIMÁLNĚ 1X ZA PŮL ROKU ZASTŘIHNĚTE KONCE DRÁPKŮ, ABY NEDOCHÁZELO KE STÁČENÍ (LZE DOMA KLEŠTIČKAMI NA DRÁPKY), DŮLEŽITÁ JE DOKONALÁ FIXACWE, ABY NEDOŠLO KE ZRANĚNÍ VÁS ANI KRÁLÍČKA (DOBRÉ JE KRÁLÍČKA PEVNĚ ZAFIXOVAT RUČNÍKEM ZA ASISTENCE DRUHÉ OSOBY (PŘI SKŘÍPÁNÍ PŘEDNÍCH ZAFIXUJEME KRÁLÍČKA AŽ PO HLAVU, PŘI SKŘÍPÁNÍ ZADNÍCH OPAČNĚ).
 
!!!!!!!!!!!! KRÁLÍČKA NENAMÁČÍME , NEKOUPEME   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MŮŽEME ČAS OD ČASU VYČESÁVAT, ZEJMÉNA V DOBĚ LÍNÁNÍ, JINAK SRST nhd KRÁLÍČKŮ JE SRSTÍ BEZŮDRŽBOVOU, NECUCHÁ SE